Autor: Lewis Jackson
Data Da Creación: 12 Maio 2021
Data De Actualización: 1 Abril 2025
Anonim
¿É seguro mesturar naproxeno e acetaminofeno? - Saúde
¿É seguro mesturar naproxeno e acetaminofeno? - Saúde

Contido

Introdución

O acetaminofeno e o naproxeno funcionan de diferentes xeitos para controlar a dor e teñen poucos efectos secundarios superpostos. Para a maioría da xente, está ben usalos xuntos. Non obstante, é importante entender como cada medicamento funciona de xeito diferente para controlar a súa dor. Aquí tes algúns consellos para axudarche a tomar estes medicamentos xuntos de forma segura, ademais de avisos e outra información que debes coñecer.

Como funcionan

Tanto o naproxeno como o acetaminofeno axudan a reducir a febre e alivian a dor leve a moderada. Exemplos destes tipos de dor inclúen:

  • dor de gorxa
  • dores de cabeza
  • dores de corpo ou músculo
  • cólicas menstruais
  • artrite
  • dores de dentes

As drogas fan cousas diferentes para aliviar esta dor. O naproxeno bloquea a formación de substancias que causan inflamación. A redución da inflamación axuda a reducir a dor. O acetaminofeno, por outra banda, non reduce a inflamación. Pola contra, reduce a sensación de dor. Funciona bloqueando a liberación de substancias no cerebro que causan sensación de dor.


Normas xerais

É unha boa idea comezar a tomar só un tipo de medicamentos para aliviar a dor á vez. Podes tomar un medicamento e ver como funciona antes de engadir un segundo.

O acetaminofeno, dependendo da forza e do tipo, pode tomarse cada catro ou seis horas. O naproxeno, dependendo da forza e do tipo, pódese tomar tan a miúdo como cada oito a doce horas. Os produtos marcados como "forza extra" ou "alivio durante todo o día" non se deben tomar tan a miúdo.

Non ten que axustar as doses de ningún dos dous medicamentos nin tomalos en diferentes momentos se toma ambos medicamentos. Dito isto, tomar os medicamentos alternativamente pode axudar a proporcionar un mellor alivio da dor. Por exemplo, se toma unha dose de naproxeno, non pode tomar outra dose durante oito horas. Cinco horas despois, a túa dor pode comezar a molestarte de novo. En casos coma este, podes tomar algo de acetaminofeno para marealo ata a próxima dose de naproxeno.

Consideracións de seguridade

Aínda que ambas drogas son normalmente seguras para a maioría das persoas, hai certas consideracións de seguridade que debes ter en conta. Fíxate consciente destas consideracións para evitar o mal uso destas drogas.


Naproxeno

O naproxeno pode causar reaccións alérxicas, reaccións cutáneas e sangrado estomacal severo nalgunhas persoas. Usar máis do recomendado ou usalo durante máis de 10 días tamén pode aumentar o risco de infarto ou derrame cerebral.

O sangrado grave de estómago por naproxeno é máis común se:

  • teñen 60 anos ou máis
  • tivo unha úlcera ou un problema de sangrado
  • tomar outros medicamentos que poden causar hemorraxias
  • bebe máis de tres bebidas alcohólicas ao día
  • tomar demasiado naproxeno ou tomalo durante máis de 10 días

Acetaminofeno

A maior consideración á hora de tomar acetaminofeno é a posibilidade de sobredose. O acetaminofeno é un ingrediente común en moitos produtos de venda libre sen receita médica, polo que pode ser fácil tomar demasiado sen sequera darse conta.

Unha sobredose de acetaminofeno pode causar graves danos no fígado. Para evitalo, debería comprender o seu límite para o acetaminofeno. Xeralmente, as persoas non deben ter máis de 3 g de acetaminofeno ao día. Podes falar co teu médico para saber o límite específico que che convén. Despois, faga un seguimento de canto acetaminofeno toma lendo todas as etiquetas dos medicamentos. A miúdo é mellor usar só un medicamento que conteña acetaminofeno á vez.


Interaccións

O naproxeno e o acetaminofeno non interactúan entre si. Non obstante, ambos poden interactuar con outros medicamentos como a warfarina. Se toma warfarina ou outro tipo de diluente de sangue, asegúrese de consultar co seu médico ou farmacéutico antes de usar acetaminofeno ou naproxeno.

Fale co seu médico

Non se debe tomar nin naproxeno nin acetaminofeno durante máis de 10 días para tratar a dor e ningunha das dúas drogas debe tomarse durante máis de tres días para tratar a febre. Tomar calquera dos dous medicamentos por máis tempo do recomendado ou a doses superiores ás recomendadas pode aumentar o risco de efectos secundarios. Non obstante, levalos xuntos é normalmente seguro.

A dor ou a febre que non mellorou pode ser un sinal dunha enfermidade que require un tratamento diferente. Se a febre dura máis de tres días, póñase en contacto co seu médico.

Para Ti

O azucre da froita é malo?

O azucre da froita é malo?

Entón, cal é o problema do azucre na froita ? Definitivamente xa e coitou a palabra fruta fructo a no mundo da aúde (quizai o temido aditivo xarope de millo con alta fruto a) e reco...
O teu peso é xenético? Aquí está o trato

O teu peso é xenético? Aquí está o trato

Pode que o teu orri o e unha rápida coordinación man-ollo teñan a túa nai e a cor e o comportamento do teu pai, pero o teu pe o tamén é xenético, coma e te outro tra...