Mucinex vs. NyQuil: en que se diferencian?

Contido
- Mucinex vs. NyQuil
- Formas e dosificación
- Efectos secundarios e interaccións
- Efectos secundarios
- Interaccións
- Avisos
- Outras condicións
- Uso excesivo
- Fale co seu médico
Introdución
Mucinex e Nyquil Cold & Flu son dous remedios comúns sen receita que podes atopar no andel do teu farmacéutico. Compare os síntomas que trata cada medicamento, así como os seus efectos secundarios, interaccións e avisos para ver se un é a mellor opción para vostede.
Mucinex vs. NyQuil
As principais diferenzas entre estes medicamentos son os seus ingredientes activos e o xeito no que estes traballan para tratar os seus síntomas.
Mucinex trata a conxestión torácica. O principal ingrediente activo é un expectorante chamado guaifenesina. Funciona reducindo a consistencia do moco nas vías aéreas. Isto afrouxa o moco no peito para que poida toslo cara arriba e cara a fóra.
NyQuil trata temporalmente os síntomas comúns do arrefriado e da gripe como febre, tose, conxestión nasal, pequenas dores, dor de cabeza e secreción nas nas e estornudos. Os ingredientes activos son acetaminofeno, dextrometorfano e doxilamina. Estes ingredientes funcionan cada un pouco de xeito diferente.
Por exemplo, o acetaminofeno é un calmante da dor e un redutor de febre. Cambia a forma en que o teu corpo sente a dor e regula a temperatura. O dextrometorfano suprime os sinais no cerebro que desencadean o seu reflexo de tose. A doxilamina, por outra banda, bloquea unha substancia no seu corpo chamada histamina. Esta substancia provoca síntomas de alerxia como coceira e ollos lacrimógenos, secreción nasal e picor no nariz ou na gorxa. Xuntos, estes ingredientes proporcionan o alivio que pode obter de NyQuil.
A seguinte táboa resume as diferenzas entre Mucinex e NyQuil dunha soa ollada.
Diferenza | Mucinex | Nyquil |
Ingrediente (s) activo (s) | guaifenesina | acetaminofeno, dextrometorfano, doxilamina |
Síntoma (s) tratado (s) | conxestión torácica | febre, tose, conxestión nasal, pequenas dores, dor de cabeza, dor de gorxa, secreción nasal, espirros |
Uso | ao longo do día | Á noite |
Formularios | comprimido oral de liberación prolongada *, gránulos orais | cápsula líquida oral, solución oral |
Risco de interaccións | non | si |
Risco de efectos secundarios graves | non | si |
Formas e dosificación
Podes usar Mucinex durante todo o día, pero normalmente usas NyQuil pola noite para axudarche a durmir e deixar que o teu corpo se recupere. O ingrediente doxilamina en NyQuil tamén provoca somnolencia para axudarche a descansar.
Mucinex e NyQuil Cold & Flu son só para persoas de 12 anos ou máis. Non obstante, NyQuil ten outros produtos especialmente feitos para nenos de 4 a 11 anos.
A dosificación recomendada para cada medicamento varía segundo a forma. Siga a dosificación recomendada no paquete da forma que escolla. Deberá preguntar ao seu médico a dosificación correcta de NyQuil para administrar aos nenos de 4 a 11 anos.
Efectos secundarios e interaccións
Efectos secundarios
Mucinex e NyQuil poden provocar algúns efectos secundarios. A seguinte táboa compáraos. É posible que o seu farmacéutico poida recomendar un remedio para previr ou aliviar os efectos secundarios leves. Por exemplo, tente tomar estes medicamentos cos alimentos se causan dor no estómago, náuseas ou vómitos.
Efectos secundarios comúns | Mucinex | NyQuil |
dor de cabeza | X | X |
náuseas | X | X |
vómitos | X | X |
mareo | X | |
aturdimento | X | |
dor de estómago | X | |
boca seca | X | |
somnolencia | X | |
inquietude | X | |
nerviosismo | X |
Mucinex non ten o risco de producir efectos secundarios graves. Non obstante, os seguintes efectos secundarios graves poden ser posibles con NyQuil:
- problemas de visión, como a visión borrosa
- dificultade para ouriñar
- reacción alérxica, con síntomas como:
- pel vermella, descascada ou con ampollas
- erupción cutánea
- colmeas
- picazón
- inchazo da cara, gorxa, lingua, beizos, ollos, mans ou pernas baixas
- dificultade para respirar ou deglutir
Se ten efectos secundarios graves, debe deixar de usar o medicamento e chamar ao seu médico.
Interaccións
As interaccións farmacolóxicas poden aumentar ou diminuír o efecto dos outros medicamentos. As interaccións tamén poden aumentar o risco de efectos secundarios. Non se coñecen interaccións significativas coa guaifenesina, o ingrediente activo de Mucinex. Non obstante, os tres ingredientes activos de NyQuil interactúan con outras drogas.
O acetaminofeno pode interactuar con:
- warfarina
- isoniacida
- carbamazepina (Tegretol)
- fenobarbital
- fenitoína (Dilantin)
- fenotiazinas
O dextrometorfano pode interactuar con:
- isocarboxazida
- fenelzina (Nardil)
- selegilina
- tranilcipromina (Parnato)
A doxilamina pode interactuar con:
- isocarboxazida
- fenelzina
- selegilina
- tranilcipromina
- linezolid
- opioides como fentanilo, hidrocodona, metadona e morfina
Avisos
Non debes usar Mucinex ou NyQuil para tratar unha tose a longo prazo. Usar demasiado pode causar efectos nocivos. Tampouco debería usar estes produtos para tratar os síntomas de calquera afección médica que teña sen falar primeiro co seu médico.
Outras condicións
Outras condicións que pode ter poden afectar o funcionamento de NyQuil para vostede. Nalgunhas condicións, este medicamento pode ser prexudicial. Pregunta a un médico antes de usar NyQuil se tes:
- enfermidade hepática
- glaucoma
- ouriñar debido ao aumento da glándula prostática
Uso excesivo
Non use Mucinex nin NyQuil durante máis de sete días. Se os síntomas non se alivian despois dunha semana, póñase en contacto co seu médico e deixe de usar estes medicamentos.
NyQuil contén acetaminofeno, que pode causar danos importantes no fígado se o usas en exceso. Tomar máis de catro doses de NyQuil en 24 horas pode causar danos graves no fígado. Moitos medicamentos sen receita médica tamén conteñen acetaminofeno. Se toma NyQuil, asegúrese de non tomalo con outros medicamentos que conteñan acetaminofeno. Isto axudará a asegurarse de que non usa demasiado a droga por accidente.
Fale co seu médico
Mucinex e NyQuil son produtos que alivian os síntomas do arrefriado común ou gripe. Os síntomas que tratan son diferentes. Podes tomar Mucinex e NyQuil xuntos de forma segura se segues a dosificación recomendada para cada medicamento. Non obstante, tomar Mucinex pola noite con NyQuil pode impedirche o sono. Mucinex afrouxará o moco, o que pode provocar que espertas tosi.
Decidir entre os dous pode significar simplemente escoller o medicamento que trata os síntomas que máis lle molestan. Por suposto, nunca debería tomar ningunha droga se non está seguro de como usala ou se é adecuado para vostede. Fale sempre co seu médico se ten dúbidas.